Ekonomi

TESK Başkanı: Araç muayene ücretlerindeki artış kabul edilemez

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yılda araç muayene fiyatlarındaki artışın değerleme oranının altında tutulması gerektiğini belirterek, yüzde 58,46’lık artışın kabul edilemez olduğunu söyledi. Palandöken, esnafın enflasyona karşı korunmasını istedi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken bugün yaptığı açıklamada esnafın enflasyon mağduru olduğunu söyledi. Esnafın enflasyona karşı korunmasını isteyen Palandöken, şunları söyledi:

“YILLIK MUAYENE GEREKİMİ OLAN TİCARİ ARAÇLARA ÖZEL İNDİRİM YAPILMALIDIR: 2024 yılında yeniden değerleme ile araç muayene fiyatlarına yüzde 58,46 oranında zam yapılması kabul edilemez. Özel araçlar için en az 2 yılda bir, ticari araçlar için ise her yıl yapılan araç muayene fiyatları, sürücülere büyük yük getiriyor. Bakım ve onarım yapılmadan, sadece arıza tespiti için bu kadar ücret alınması adil değil. Hatta araçların yıllık bakımları, sabit maliyetler, sigortalardaki aylık artışlar, akaryakıt, motorin, LPG gibi akaryakıt ve lastik fiyatlarındaki artışlar gibi yüksek maliyetler esnafı zorluyor. Bu yılki yüksek enflasyon ve maliyet artışları göz önüne alındığında en azından yeniden değerleme oranının altında bir artış yapılması gerekiyor. Yıllık muayene gerektiren ticari araçlara özel indirim sağlanmalıdır.

MUAYENE ÜCRETİNİ GECİKTİRENLERE AYLIK YÜZDE 5 FAİZ UYGULANACAK: Enflasyonun yüksek olması ve maliyetlerin artmasıyla vatandaşlar ve esnaf araç muayene fiyatlarını karşılamakta zorlanıyor. Bu yılın ekim sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 28 milyonu aştı. Bu araçların yaklaşık 10 milyonu ticari araçlardır. Ulaştırma departmanında faaliyet gösteren taksi, kamyon, otobüs vb. Ticari araçlar, ilk yıldan sonra her yıl araç muayenesini yaptırmak zorundadır. 2023 yılında muayene ücreti otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 1.554 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıtlar, arazi araçları, römork ve yarı römorklarda ise 1.149,60 TL olacak. Traktör, motosiklet ve mopedlerde ise 585,60 TL olacak. . Araç muayene ücretinin kredi kartı veya banka kartı ile ödenmesi durumunda ayrıca hizmet bedeli de eklenir. Öte yandan muayene süresini geçen araçlara her ay yüzde 5 faiz uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu