Haber

AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail hükümetini eleştirmenin mümkün olması gerektiğini savundu

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail hükümetini Yahudi aleyhtarı olarak algılanmadan eleştirmenin mümkün olması gerektiğini savundu.

Borrell, Avrupa Sosyalistleri Partisi’nin İspanya’nın güneyindeki Malaga’da düzenlenen kongresinde yaptığı konuşmada, “İsrail hükümetini Yahudi aleyhtarı olarak damgalanmadan eleştirmek mümkün olmalı” dedi. söz konusu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili olarak “İsrail’in kendini savunma biçiminin değerli olduğunu” vurgulayan Borrell, “insanları görmezden gelen bir stratejinin işe yaramayacağını ve barışı imkansız hale getireceğini” belirtti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, kendi görüşüne göre çözümün “3 evet, 3 hayır” temelinde olması gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Hamas’ın Gazze’ye dönüşüne hayır. Gazze’nin İsrail tarafından yeniden işgaline hayır. Gazze çözümünün bir bütün olarak Filistin sorununun geri kalan kısmından ayrılmasına hayır. Gazze’de geçici bir Filistin yönetiminin kurulmasına evet. Evet Arap devletlerinin müdahalesi AB’nin bölgeye katılımı Daha fazla müdahaleye evet.”

“AB, Ukrayna’ya olan bağımlılığını azaltması halinde ABD’ye güvence vermeye istekli olmalı”

Rusya-Ukrayna Savaşı’na da değinen Borrell, ABD’nin Ukrayna üzerindeki nüfuzunun azalması halinde AB’nin onun yerini almaya ve ABD’yi rahatlatmaya hazır ve istekli olması gerektiğini kaydetti.

Borrell, “Bunu yapabilecek imkanlara sahip olan biz Avrupalılar, Ukrayna’ya siyasi ve maddi olarak yardım etmeye ve hatta takviye kuvvetlerinin olası bir azalması durumunda görevi ABD’den devralmaya hazır olmalıyız.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Kongreye Avrupa’daki sosyalist partilerin liderleri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu