Sağlık

Partnerinize ebeveyn değil eş olun!

İSTANBUL (İGFA) –Psikiyatrist Dr. Mert Sinan Bingöl, sağlıklı ve güçlü bir ilişkinin nasıl olması gerektiği konusunu değerlendirdi.

Psikiyatrist Dr., çiftlerden birinin farkında olmadan diğerine ebeveynlik yapmasının, bu durumun çoğu zaman karşı tarafta öfkeye yol açtığını kaydetti. Mert Sinan Bingöl: “İlişkide sorun yaşanmaması için çiftlerden birinin kör, diğerinin sağır olması gerekiyor.” söz konusu.

İlişkilerin genel olarak sancılı ve gürültülü ‘keşif’ süreçleri olduğunu belirten Dr. Mert Sinan Bingöl, “Bu nedenle tartışmalar sıklıkla yaşanıyor. Peki bir yandan deliler gibi severken neden tartışmalar ve anlaşmazlıklar bu kadar sık ​​yaşanıyor? Bu durumun en önemli nedenlerinden biri ilişkideki yanlış rollerdir. Tartışmalar çoğu zaman bireylerin birbirlerine ebeveynlik yapmak için ‘eş’ rolü üstlenmek yerine ‘anne, baba, çocuk’ rollerini üstlenmelerinden kaynaklanmaktadır. “Çiftlerden birinin farkında olmadan bir başkasına ebeveynlik yapması, çoğu zaman karşı tarafta öfkeye neden oluyor.” söz konusu.

AİLE DEĞERLERİNİN VE ZEVKLERİNİN BOZULMASI DA TARTIŞMALARA NEDEN OLUYOR.

Dr. Mert Sinan Bingöl, tartışma ve tartışmaların sıklıkla ortaya çıkmasının nedenlerini şöyle sıraladı:

“Çiftlerden biri daha pasif, bağımlı ve zayıf bir karaktere sahipken diğeri daha aktif, baskın ve net bir duruşa sahipse, güçlü konumda olan partner, zayıf partneri sıklıkla eleştirecek ve ona sürekli haksızlık hissettirecektir. Sosyal medyada gördükleri, bireyin kendisini yetersiz ve eksik hissetmesine neden olabiliyor ve bunun sonucunda da partnerini ve ilişkilerini sürekli başkalarıyla karşılaştırıyor. Eleştirirken partnerin davranışına değil kişiliğine ve bütünlüğüne yönelik eleştiriler yapmak tartışmanın fitilini ateşleyecek noktaya ulaşacaktır. Bir diğer neden ise eşlerin rol model aldıkları farklı kök aile yapılarından dolayı bağlanma tarzlarının, aile değerlerinin ve zevklerinin uyuşmamasıdır. Ne yazık ki eşler çoğu zaman birbirlerini değiştirmeye, kontrol etmeye ve yönetmeye çalışırlar. Bu hem yorucu hem de nafile bir çabadır. “Eşlerden biri çok kontrolcü, müdahaleci veya dayatmacı davranıyorsa tartışmalar kaçınılmazdır.”

İLİŞKİLER NET, AÇIK VE ŞEFFAF İLETİŞİM SAYESİNDE ANLAM KAZANIYOR

Psikiyatrist Dr., kurulan bağın kalitesiyle ilişkilerin anlam kazanabileceğini kaydetti. Mert Sinan Bingöl, “Karşı tarafın neden kırıldığını, neye kırıldığını, neye kızdığını, kendisi için neyin değerli olduğunu, neyin değerli olmadığını ancak ‘açık, açık, şeffaf’ iletişimle anlayabiliriz. “

DOKUNMAYI, ELİNİZİ TUTMAYI VE SARILMAYI İHMAL ETMEYİN

Dr., ilişkilerde fiziksel temasın önemine de değindi. Mert Sinan Bingöl: “Dokunmak, el ele tutuşmak, sarılmak ihmal edilmemeli. Duygusallık ve cinsellik karıştırılmamalıdır. Duygusallık ve cinsellik bir bütündür, biri diğerinden daha değerli ya da daha az değerli kılınmamalı.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu