Haber

CHP’nin yeni lideri Özgür Özel

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda heyecanlı ve uzun süren başkanlık yarışını kazanarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu geride bırakan Özgür Özel, partinin 8. Genel Başkanı oldu.

Özel, ikinci turda 812 oy alarak başkanlığı kazandı. Kılıçdaroğlu 536 oy aldı.

Seçimin ilk versiyonunda adaylar 684 delegenin salt çoğunluğuna ulaşamadı.
Gece 00.30’da başlayan ikinci tip oy verme işlemi ise 2 saat sürdü.

İkinci turun ardından açıklama yapan Kongre Divanı Lideri İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sonuç, her halükarda CHP’nin her üyesinin kazandığı bir sonuçtur.”

Kılıçdaroğlu’na teşekkür

Özel, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada, “hayatının en büyük gurur ve onurunu yaşadığını” belirterek, rakibi Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti.

Özel, 1366 delegenin tamamının kendisine oy verdiğini kabul ettiğini belirterek, partililere seslenerek, “Bu umutlu süreçte bu salondan hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma söz veriyorum.”

Cumhuriyetimizin 100. yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü telafi etmek amacıyla, devre arası itibarıyla teşkilatımızla seferberlik ilan ediyorum. “Durmayacağız, omuz omuza çalışacağız, elimizdeki tüm belediyeleri kazanacağız, yenilerini ekleyeceğiz ve büyük bir zafere ulaşacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu için oylama devam ederken, çekileceği iddiaları ortaya atılmıştı ancak CHP Genel Merkezi bu iddiaları yalanladı. Kılıçdaroğlu, ikinci tür oyu kullandıktan sonra Ankara Arena Spor Salonu’ndan ayrıldı.

DW/GS,BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu