Haber

Katar ile Türkiye arasında saat farkı nedir, Katar nerede, Katar para birimi nedir?

Bu yıl Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nın birinci düdüğüne artık yalnızca 4 gün. Turnuva bugüne kadar yaz aylarında oynandı fakat Katar’da yazın hava sıcaklığının 50 dereceye kadar ulaşması, futbolcuların sağlığı açısından büyük bir tehdit. Dolayısıyla turnuvanın kasım ve aralık aylarında oynanması kararlaştırıldı. Peki, Katar ile Türkiye arasında saat farkı nedir, Katar nerede, Katar para birimi nedir? Detaylar haberimizde…

KATAR’DA SAAT KAÇ?

Katar‘da Arabistan Standart Saati kullanılır. Bu saat, başlangıç meridyeninin geçtiği Greenwich’ten yazın 2, kışın ise 3 saat ileridedir.

Türkiye 2013 yılından itibaren yaz saati – kış saati uygulamasını kullanmıyor. Böylelikle Türkiye ile Katar saati birebir saat. Katar’da saat kaç ise, Türkiye’de saat o. 2022 Dünya Kupası’nda maçlar saat 13:00, 16:00, 18:00, 19:00 ve 22:00’de başlayacak.

KATARIN PARA ÜNİTESİ NEDİR?

Katar iktisadı yüklü olarak petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz üzerinedir. Petrol sayesinde Katar, kişi başına düşen ulusal geliri en yüksek olan ülkelerden biridir. Cuma ve cumartesi günleri borsanın kapalı olduğu Katar’da para biri olarak Katar Riyalı kullanılır ve 1 Katar Riyalı 5 TL’den fazladır.

KATAR NEREDE?

Katar, Batı Asya’da yer alan küçük bir ülke. Katar Yarımadası’nda yer alır. Tek hudut komşusu ise güneyindeki Suudi Arabistan. Ülke topraklarının geri kalanı ise Basra Körfezi ile çevrilidir. Başşehri Doha’dır.

Katar nüfusu 2,8 milyonun üzerindedir ve kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), dünyadaki dördüncü en yüksek GSYİH’ye sahiptir. Kültürü Bedevi kültüründen etkilenmiştir. Bir İslam ülkesi olan Katar’da hukuk sistemi uygar hukuk ve İslam hukukunun karışımıdır. Katar ziyaretçileri giysi, alkol ve cinsiyet eşitsizliği konusunda mahallî geleneklere uymaları konusunda önemli halde uyarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu