Teknoloji

iPhone’larda Yapay Zekâ Çağı Başlıyor: Peki Yapay Zekâ Olmayan iPhone’lar Hâlâ Alınır mı?

“iPhone tarihinin en büyük güncellemesi” olarak tanımlanan iOS 18’in yapay zekâ özellikleri eşliğinde kullanıcılarına büyük değişiklikler sunacağı tahmin ediliyordu, artık resmen açıklandı.

Yapay zekâ özelliklerin üst seviye işlem gücüne ihtiyaç duyması sebebiyle yeni özelliklerin yalnızca iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde kullanılabilir olacağı iddiaları da akıllara “Yapay zekâ özellikleri barındırmayan modelleri almak mantıklı mı?” sorusunu getirdi.

Yapay zekâ özelliklerinin eksikliği, bir iPhone’un alınabilir olup olmadığını belirleyen tek kriter değil.

Aslında bir iPhone almadan önce göz önünde bulundurulması gereken konu yapay zekâ özelliklerine sahip olup olmamasından ziyade cihazdan beklentileriniz.

Kullanım amacınıza göre değerlendirecek olursak, iPhone’unuzu kullanırken arama, mesajlaşma, e-posta, sosyal medya, internet tarayıcısı vb. gibi temel telefon işlevleri için kullanıyorsanız yapay zekâ özelliklerinin eksikliğini hissetmeyebilirsiniz.

Öte yandan, cihazınızı daha profesyonel düzeyde kullanacaksanız ve kullanımınız esnasında yapay zekanın nimetlerinden de faydalanmak istiyorsanız yapay zeka özelliklerine sahip iPhone’ları tercih etmek daha faydalı olabilir.

Yapay zekâ özelliğine göre yapacağınız iPhone seçiminde kamera konusundaki beklentileriniz de oldukça önemli!

Yapay zekâ destekli iPhone’larda fotoğraf ve video çekimlerinde görüntünün iyileştirilmesi gibi özellikler öne çıkarken yapay zekâ desteği olmayan iPhone’lar da manuel ayarlarla ve yeni yazılım güncellemeleriyle oldukça iyi fotoğraf çekebilir.

Öte yandan, yapay zekâ özelliklerine sahip iPhone’lar özellikle çoklu görevlerde, pil ömrünü uzatma ve verimli pil kullanımı gibi konularda avantaj sağlayacaktır. Yani burada da iPhone’unuzdan beklentiniz önemli.

Güvenlik ve yazılım güncellemelerinde yapay zekâ özellikli iPhone’lar ek avantajlar sağlayabilir.

Genellikle güvenlik konusunda güçlü olmalarıyla bilinen iPhone’lar, aldıkları düzenli yazılım güncellemeleriyle de kullanıcılarına üstün güvenlik önlemleri sunmaya devam edecektir. Bu sebeple yapay zekâ özellikleri olmayan modeller de bu avantajlardan faydalanır.

Apple ekosistemi ile uyum konusundaysa, yapay zekâ özellikleri olmayan modeller uyum konusunda bir sorun yaşamayacak olsa da yapay zekâ özellikli modellerde daha entegre ve akıllı bir kullanıcı deneyimi sunulacak.

Peki Apple bahsettiğimiz yapay zekâ özelliklerini nasıl sunacak?

Apple, nispeten daha az işlem gücü gerektiren yapay zekâ özellikleri cihaz üzerinde çalışacak şekilde, daha fazla işlem gücü gerektiren karmaşık yapay zekâ araçlarını ise bulut üzerinden çalışacak.

Apple’ın hangi cihazda hangi hizmetlerin bulut üzerinden kullanılabileceği ve söz konusu cihazların ne kadar destek alacağını göz önünde bulundurarak eski iPhone modelleri de tercih edilebilir.

Özelliklerden bazılarına örnek vermek gerekirse, WWDC 2024’te tanıtılan Apple Intelligence ile mesajların önceliklendirilmesi ve e-posta ve benzeri yazılı metinleriniz için yapay zekâ destekli bir yazım asistanı kullanmak mümkün olacak.

Buna ek olarak, fotoğraf albümündeki kişilerin algılanması yapay zekâ desteğiyle kolaylaşacak ve kişilere özel yapay zekâ tarafından geliştirilmiş görseller üretmek mümkün olacak. Yapay zeka, çektiğiniz fotoğraflardan kullanacağınız emojilere kadar karşınıza çıkacak.

Özetle: Bugüne kadar yapay zeka yoktu da ne kaybettik… Bundan sonra var, ne kazanacağız?

Eğer bütçeniz yeni, güçlü bir iPhone almaya yetmiyorsa sırf yapay zeka özelliklerini denemek için sınırları zorlamanıza gerek yok. Neticede alacağını iPhone, şu anda piyasada bulunan herhangi bir iPhone ile aynı özelliklere sahip olmaya devam edecek. Düne kadar yapay zeka özellikleri olmadan mutlu mesut iPhone kullanılabiliyorsa, bugünden sonra da kullanılabilir…

Bununla birlikte yapay zekanın akıllı telefon kullanım deneyimimizi hiç etkilemeyeceğini söylemek de “boomerlık” olur. Özellikle GPT-4o entegrasyonu ile Siri, ellerinizi ekrana hiç deydirmediğiniz bir iPhone deneyimi sunmaya başlayabilir. Bunları denemek şüphesiz ki sahip olan kullanıcılar için heyecan verici olacaktır. Ancak yukarıda da aktardığımız gibi sırf Siri ile sohbet etmek ya da başlangıçta deneyim sonradan varlığını bile unutacağınız pek çok yapay zeka özelliğini görmek için bütçemizi aşmaya gerek yok.

kibriscikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu