Haber

Biden’ın Müslüman ismiyle ilgili sözleri büyük tepki çekti

ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da düzenlediği Ramazan Bayramı resepsiyonu skandallara ve ardından tartışmalara neden oldu.

Tartışmalı olay ilk olarak New Jersey’deki Prospect Park’ın Müslüman Belediye Başkanı Muhammed Khairullah’ın resepsiyona götürülmediğini duyurmasıyla gün yüzüne çıktı.

47 yaşındaki belediye başkanı, ABD Kapalı Servisi’nin girmesine izin verilmediğini bu nedenle Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmayacağını belirtti.

FİŞ TEPKİSİ

“Bu karar beni şok etti ve hayal kırıklığına uğrattı”Khairullah, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Müslümanları da içeren terörist izleme listesine işaret ederek, “Mesele bir etkinliğe katılamamak değil, nedenidir. Kimliğimden dolayı beni hedef alan bir liste var. ABD’deki en yüksek otorite bu tür bir etiketlemeyle uğraşmamalı.”şeklinde konuştu.

BİDEN’İN SÖZLERİ GÜNDEM OLDU: KONUŞMAK İSTER MİSİNİZ?

Daha başlamadan tepkilere neden olan resepsiyon, gaflarıyla ünlü ABD Başkanı’nın sözleriyle yeniden gündem oldu.

Etkinlikte yaptığı konuşmada Beyaz Saray konuklarından biri, Biden’a ilk Müslüman federal yargıçtan bahsetmemesi için baskı yaptı. “Artık Müslüman bir federal yargıcımız var”söz konusu.

Biden bu sözlerin üzerine hakimi selamlayarak hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Ancak Müslüman olduğu belirtilen katılımcı hakimi işaret edip sözlerine devam edince Biden onu susturarak, “Buraya gelip konuşmayı yapmak ister misin?”söz konusu.

REAKSİYONUN NEDEN OLDUĞU SÖZCÜ

Biden’ın konuşmasının devamında kimliği belirsiz katılımcıya “sus oğlum (sus oğlum)”söylemek “boyut”Kelimenin arkasındaki tarihsel çağrışımlar nedeniyle tepkilere neden oldu.

Biden’ın Müslüman belediye başkanına verilmeyen iznin ardından kullandığı söz bardağı taşıran son damla oldu. Sosyal medyada binlerce kişi ABD liderini ırkçılıkla suçladı.

Biden bahisle ilgili yaptığı açıklamada “Boyut”Sözlerine gelen tepkileri anladığını ancak bu sözü hiçbir zaman hakaret olarak kullanmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu