Teknoloji

AB kolları sıvadı… Elon Musk’a rakip olacaklar!

Avrupa’nın önde gelen havacılık ve telekomünikasyon şirketlerinden oluşan bir grup, SpaceX’in Starlink sistemiyle rekabet edebilecek bir uydu takımyıldızı üzerinde çalışmaya başlamak için teklif verecek.

ÜNLÜ ŞİRKETLER STARLINK İLE REKABET KURUYOR

Onların arasında Airbus Defence and Space, Eutelsat, SES ve Thales Alenia Space gibi şirketler,Avrupa Komisyonu’nun gelecekteki bir Avrupa uydu takımyıldızının oluşturulmasına yardım çağrısına yanıt vermek için bir ortaklık kurduklarını açıkladılar.

2022’nin sonlarında duyurulan Uydu Direnci, Ara Bağlantı ve Güvenlik Altyapısı, SpaceX tarafından işletilen büyüyen Starlink uydu takımyıldızının sunduğu hizmete benzer bir hizmet olan Avrupa Birliği’ne düşük Dünya yörüngesinde internet bağlantısı sağlamayı amaçlıyor.

2027 YILINDA İŞLETİLMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

AB’nin mevcut tahminlerine göre, Iris 2 uydu sisteminin maliyeti yaklaşık 6,6 milyar ABD doları olacak ve önerilen uydu sisteminin 2027 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği İç Pazarından Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton geçen Kasım ayında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “IRIS2, uzayı Avrupa özerkliğimizin bir vektörü, bir bağlantı vektörü ve bir dayanıklılık vektörü yapıyor. Avrupa’nın gerçek bir uzay gücü olarak rolünü güçlendiriyor.”söz konusu.

TÜM DÜNYAYI KAPSANAN UYDU HARİTASI OLUŞTURULDU

Elon Musk yönetimindeki SpaceX, tüm dünyayı kapsayan bir uydu haritası oluşturdu. Uzaydaki çöp miktarındaki artışa değinen uzmanlar, yörüngedeki bu kadar çok uydunun artmasından endişe duyuyor.

SpaceX’in Starlink uyduları, dünyada uydu üzerinden internet bağlantısı sağlama sürecindeydi. Ukrayna-Rusya savaşında askerlerin haberleşmesinde de etkin rol oynamıştır.

 

KAYNAK: HABER7

haber-bogazliyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu