Ekonomi

Zam pazarlığında son durum nedir?

Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ve hastaneler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında yüzbinlerce çalışanın maaşlarını belirleyecek görüşmeler sürüyor.

İlk teklif 11 bin 500 liraydı

Öte yandan bonusun ortada olduğu bahis başlıklarında anlaşan taraflar taban fiyat ve yüzde artışı konusunda görüşmelerini sürdürüyor. İşçi tarafı aylık brüt taban fiyatı 15 bin liraya çıkarmakta ısrar ederken, TÜHİS’in ilk teklifi 11 bin 500 lira seviyesinde oldu.

İşçi ve işverenler, müzakereler kapsamında kalan maddeleri görüşmek üzere bu hafta TÜHİS’in konut sahipliğinde yeniden bir araya gelecek.

Enflasyon farkı da gerekli

Toplantılarda, personeli temsilen TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in ortak talepleri arasında “Aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya çıkarılması ve ardından tüm ücretlere yüzde 15 sosyal yardım payı eklenmesi” yer alıyor.

Taban ücret artışı ve sosyal yardım payı da eklendikten sonra ilk altı ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ay için yüzde 5 ve enflasyon farkı talep ediliyor.

Bunlara ek olarak, belediye ve il özel yönetim şirketlerindekiler de dahil olmak üzere tüm kamu çalışanlarına ek ödeme talep edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu