Ekonomi

Warren Buffett’tan uyarı: “İflaslar henüz bitmedi”

Investing.com – Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, gelecekte daha fazla banka iflası olabileceğine inanıyor. Berkshire Hathaway (NYSE: BRKa) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO CNBC ‘a “Banka iflaslarını geçmedik” dedi. “Bankalar iflas ediyor,” dedi Buffett, yine de tasarruf sahiplerinin zarar görmediğini, bir krizden korkmalarına gerek olmadığını söylüyor.

Geçen ay, SVB Finans Grubu (OTC: SIVBQ) Ve İmza Bankası(OTC: SBNY ) iflaslar, ABD tarihinde sırasıyla ikinci ve üçüncü en büyük banka iflaslarıydı ve düzenleyicileri olağanüstü kurtarma paketleri yapmaya sevk etti. Kurumlar, iflas etmiş bankalardaki tüm mevduatları güvence altına almış ve sorunlu bankalara ek finansman sağlamıştır.

‘Omaha Kahini’ olarak da bilinen Buffett, bankalar için bazı olumsuz faktörlerin şüpheli muhasebe süreçleri ile istikrarsız varlık ve yükümlülükler olduğuna dikkat çekiyor.

Buffett, “Muhasebe prosedürleri, bazı bankacıları mevcut kazançlarına bir şekilde yardımcı olan bazı şeyler yapmaya yöneltti ve defterlerde kazançlardan biraz daha büyük bir fark elde etme cazibesi yarattı” dedi. diyor.

Buffett, bazı bankacıların bu davranışı sürdüreceğini ve bunun da bazı kurumların hissedarlarını riske atacağını savunuyor.

Ancak ünlü yatırımcı, sistem tüm ülkenin mevduatını korumak için kurulurken paralarını kaybetmekten korkan tasarruf sahipleri arasında gereksiz bir endişe ve panik olduğunu da kabul ediyor.

İşadamı, bankaların müşteri güvenini sürdürmesinin de değerli olduğunu vurguladı.

2008’de Lehman Brothers’ın iflas etmesinden sonra Buffett, Goldman Sachs’ı (NYSE: GS) 5 milyar dolar nakit bazında. CNBCBuffett ayrıca 2011’de zor durumdaki Bank of America’ya katıldı (NYSE: BAK) 5 milyar dolar nakit bazında sağladığını belirtiyor.

Haberler:  laura sanchez

bozova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu