Haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Putin’in gücünün zayıfladığını söyledi

Ukrayna Devlet Lideri Volodomir Zelenskiy, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in gücünün zayıfladığı kanaatinde olduğunu belirtti.

Zelenksiy, Alman Axel Springer medyasına bağlı gazetelerine yaptığı açıklamada, Putin’in yaşanan rezaletten haberdar olduğunu iddia etti. sözlerini kullandı.

Düzenli Rus ordusu ile Wagner kümesi arasındaki ilişkiye değinen Zelenskiy, hem devlet hem de özel farklı orduların ortasında çok önemli bir siyasi çaba olduğunu savundu.

Ülkesinin NATO üyeliğine değinen Zelenskiy, Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesine işaret ederek, “Ukrayna elbette zirvede olmak istiyor. ?” diye sordu.

Kuzey Akım boru hatlarına yönelik baskınlarda Ukrayna’nın parmağı olduğu yönündeki iddiaları reddeden Zelenskiy, “Ben Cumhurbaşkanıyım ve ona göre emirler veriyorum. Ukrayna tarafından böyle bir şey yapılmadı. Ben asla böyle bir şey yapmam. Hiçbir şey bilmiyordum. Bu bahis hakkında.” “Bize kanıt göster.” Diyorum. Bunu bizim ordumuz yaptıysa bize kanıt gösterin.” değerlendirmesini yaptı.

Zelenskiy, Rusya’yı Kahovka Barajı’nın patlamasının ardından kurtarma çabalarını büyük ölçüde engellemekle suçladı. ifadelerini kullandı.

Sular altında kalan yerleşim yerlerinde halkın mağduriyetine dikkat çeken Zelenskiy, şunları söyledi:

“İnsanlar, hayvanlar öldü. Sular altında kalan evlerin çatılarından boğulan insanlar görülebiliyor. Sonuçlar ancak sular biraz çekildikten sonra görülecek.”

Bu konuda Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç’ı sert bir şekilde eleştiren Zelenskiy, facianın üzerinden saatler geçmesine rağmen BM ve Kızılhaç’ın bölgeye yardıma gelmediğini belirtti.

Daha fazla silah talebini yineleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Savaş uçakları ve Patriot hava savunma sistemleri konusunda Başbakan Olaf Scholz’un desteğine ihtiyacımız var” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu