Ekonomi

Türk plastik sektörü, üretimde Avrupa’da ikinci, dünyada ise altıncı sırada yer alıyor.

Türkiye Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, dünya plastik sektörünün 1950’lerde kurulan genç bir sektör olduğunu ve 1950’lerde 1,5 milyon ton olan üretim kapasitesinin ulaştığını söyledi. 2022’de 500 milyon ton.

Plastiğin hayatın her alanında var olduğunu ve insana rahatlık sağladığını belirten Eroğlu, “Türkiye plastik sektöründe en hızlı büyüyen ve gelişen ülkelerden biri. Bugün baktığımızda Türkiye 6. büyük üretici konumuna geldi. Türkiye, Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci üreticisi. Bu yıl itibarıyla 11 milyon ton plastik ürün üretiyoruz.”

“Kimya sektöründe en büyük pay yüzde 36 ile plastik sektörüne ait”

Eroğlu, plastik sektörünün Türkiye için önemli bir sektör olduğuna ve gelecek için fırsatlar sunduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin plastik üretimi ve ihracatında önemli mesafe kat ettiğini anlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

“10-15 yıl önce Türkiye en çok dokuma ürünlerini ihraç ederdi. İkinci sırada otomotiv, üçüncü sırada kimya gelirdi. Bugün plastikte de en büyük hakimiyet ve güce sahip olan kimya bölümü, Türkiye’nin en büyük bölümü haline geldi. “Kimya sanayinde en büyük pay yüzde 36 ile plastik branşında. Bugün plastik reyonunun Türkiye’nin en önemli ihracat ve döviz girdisi haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Türk plastik sektörünün ilk hedefi bir sonraki Almanya’mızı geçmek.” Bunun sırrı sadece hacim olarak daha çok eser satmak değil. temel olması gereken katma değeri artırmak.”

Sektörün ihracatı 12 milyar dolar

Eroğlu, Avrupa’da plastik sektöründe en yüksek geliri elde eden Almanya’nın, enstitüleri ve özel mükemmeliyet merkezleriyle ihracatta başarı yakaladığına dikkat çekti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa Türkiye’nin Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin inşaatına başladıklarını kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Birinci plandaki amacımız katma fiyatımızı çok hızlı bir şekilde yükselterek daha sofistike ve özellikli işler ortaya çıkarmak. Merkezimizde Ar-Ge, inovasyon, danışmanlık, eğitim ve prototip üretimi ile uluslararası denetlenmiş belgelendirme hizmetleri konularında çalışmalar yapılacak. Türkiye için değerli ve kıymetli. Türkiye” “Dünyada zaten çok önemli bir yere sahip olan bu sektörü katma değeri ile Avrupa’da birinci sıraya taşıyalım. Türkiye’nin plastik branş ihracatına baktığımızda 12. doğrudan ve dolaylı olarak milyar dolar. Birinci amaç için bu rakamı 18 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Katma değer. Arttırmayı ve bu rakama ulaşmayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu