Ekonomi

Turizmde Yeni Rota: Yukarıköy

Narlıdere Belediyesi, bölgenin ilk yerleşim yeri olan Yukarıköy’de çevre düzenleme çalışmalarının ardından aydınlatma çalışmalarını da tamamladı. İzmir’in gece gündüz yeni buluşma noktası olacak Yukarıköy’ü turizme kazandırmaya hazırlandıklarını söyleyen Önder Engin, “Yukarıköy’de yaptığımız restorasyonla sadece binaları dönüştürmüyoruz. Geleneksel kültürümüze sahip çıkarak geleceğe taşıyor, İzmir’imize yeni bir turizm noktası kazandırıyoruz.”

Narlıdere’nin Narlı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan İzmir’in yeni turizm markası Yukarıköy, gece gündüz demeden şehrin yeni buluşma noktası olmaya hazırlanıyor. Anahtar parke ve parke taşlarının döşendiği Yukarıköy’de aydınlatma çalışmaları da tamamlandı ve çevre düzenleme çalışmalarında sona gelindi. Yöre halkının istek ve önerileri doğrultusunda aslına uygun olarak onarılan Yukarıköy, kendine has evleri, sosyal dokusu, yeme içme alanlarıyla kentin yeni çekim merkezi olacak. Bölgenin kültürel mirasının yöre halkı için ekonomik bir maliyete dönüşeceği alanda, yerel üreticiler için haftanın belirli günlerinde pazar kurulması planlanıyor.

GELENEKSEL KÜLTÜR GELECEĞE TAŞIYOR

Yukarıköy’de yapılan onarımın çok yönlü olduğunun düşünüldüğünü söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Yukarıköy’de yaptığımız restorasyonla sadece binaları dönüştürmüyoruz. Geleneksel kültürümüzü koruyarak geleceğe taşıyor, İzmir’e yeni bir turizm noktası kazandırıyoruz. Tüm bunları yaparken bölge insanı için de ekonomik değer yaratıyoruz. Yukarıköy’ün restorasyonu ile yöre halkına girişimcilik ruhu kazandıracağız ve kadın istihdamının desteklenmesini sağlayacağız” dedi. Önder Engin, İzmir Valiliği’nin katkılarıyla başlatılan Yukarıköy Caddesi Rehabilitasyonu ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi’nin de büyük ölçüde tamamlandığını, küçük detayların tamamlanmasıyla bölgenin turizme hizmet vermeye başlayacağını da ifade etti. .

YUKARIKÖY HAKKINDA

Narlıdere Belediyesi ile İzmir Valiliği’nin uyumuyla hayata geçirilen Narlı Mahallesi Yukarıköy Caddesi Rehabilitasyonu ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi, toplam 10.646 metrekarelik alanı kaplıyor. Kentsel sit alanı olan Yukarıköy’de yaklaşık 3 yıl süren çalışma ile tarihi yapılar ekleri ile birlikte korunmuş, çatı, cephe ve duvarlar aslına uygun olarak restore edilmiştir. Proje toplam 122 yapıyı kapsıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu