Haber

Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Buyruk’tan 28 kişiye ‘terör örgütü’ davası

Adana’da terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik soruşturma kapsamında Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk, HDP il başkanı ve başkan yardımcısı ile KCK/TDO Sözcüsü Ayşe Irmak ile örgütün Çukurova Bölge Sorumlusu Mehmet’in de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı. Saruhan, hapsedilir. 29 sanık hakkında dava açıldı.

Adana merkezli Mersin, Diyarbakır, Mardin ve Van’da 28 Haziran’da düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan Funda Buyruk, Ayşe Irmak, Mehmet Saruhan, HDP İl Başkanı Mehmet Karakış ve HDP İl Başkan Yardımcısı Helin Kaya PKK/KCK adına hareket ediyorlardı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın aralarında Sn.’nin de bulunduğu 37 şüpheli hakkında yürüttüğü soruşturma

Gözaltına alınan Ayşe Irmak, Mehmet Saruhan, İlyas Wish ve Murat Gürbüz’ün gözetiminde 25 sanık hakkında hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, 8 kişi “kovuşturmaya yer olmadığı” gerekçesiyle tahliye edildi. .

İddianamede, aralarında HDP İl Başkanı Karakış’ın da bulunduğu 27 sanık hakkında 15 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Buyruk, KCK/TDO Sözcüsü Irmak, HDP İl Başkan Yardımcısı Kaya, “üye olmak” suçlamasıyla yargılanıyor. silahlı terör örgütünün” Örgütün sözde Çukurova bölge şefi Saruhan da “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “hukuka aykırı gösteri düzenlemek ve eylemlerine katılmak” ve “trafik güvenliğini tehlikeye atmak” suçlamalarıyla yargılandı. silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak”. Hatalarından dolayı 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Dernekte PKK adına faaliyetler yürütüldü.

Belge, görüntü izleme ve tespit, fiziki takip raporları, şüpheli ifadeler, tanık ifadeleri ve bilirkişi raporlarının yer aldığı iddianamede, sanıkların terör örgütüne propaganda ve eleman temin faaliyetlerinde bulundukları, örgüt toplantıları yaptıkları açıklandı.

İddianamede, merkez Seyhan ilçesi Tepebağ Mahallesi’nde bulunan Binevş Kültür Sanat Derneği’nin PKK adına örgütsel toplantı, planlama, karar alma, değerlendirme faaliyetleri, örgüt akademisi ve toplanma merkezi olarak kullanıldığı, örgütün sözde Çukurova bölge sorumlusu Saruhan’ın bizzat burada örgüt toplantıları düzenlediğini söyledi.

Sanıklardan 3’ünün konuşma kayıtlarına göre, iddianamede PKK üyeliğine ilişkin süreci yürütülen MHY’ye atıfta bulunularak Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcılığına Funda Buyruk’un atandığı belirtilirken, Funda Buyruk’un ‘İddianamede’ ifadesine yer verildi. “başkan yardımcılığı” yetkilerini kullanarak yetkilerini Binevş Kültür Sanat Derneği’ne devretti.

Burada örgüte destek veren gençlerin tespit edilerek kırsala götürülmesi amaçlanmakta, legal görünümlü bu dernek genç kitleyi bir araya getirme, ideolojik eğitim verme ve yönlendirme faaliyetlerinde “merkez üs” olarak kullanılmaktadır. Sözde kültür-sanat faaliyetleri adı altında sokak hareketlerini yeniden harekete geçirmek amacıyla onları sokağa eylemlere yönlendirirken, tüm faaliyetlerin Mehmet Saruhan’a bildirildiği de iddianamede belirtildi.

Funda Buyruk’un PKK sekretaryasına bağlı yerel yönetimler alanında faaliyet gösteren 5 kişilik yürütme organı KCK/TDO’nun siyasi alan yapılanması sözcüsü Mehmet Saruhan ile dernekte örgütlenme toplantıları yaptığı, dernek imkanlarını kullandığı ifade edildi. belediye, derneğe destek veren derneğe malzeme temin eder. İddianamede, şirketin “değer ailelerinin” belediye bünyesinde istihdam edilmesi için kendisine gönderilen listelere öncelik verdiği belirtildi.

İddianamede, dernekteki faaliyetlerden önce gizlilik nedeniyle tüm cep telefonlarına el konulduğu, belediyeden derneğe 500 bin lira tahsis edilmesi için Funda Buyruk’a danışıldığı ve bunun plana bağlandığı belirtildi.

Ayşe Irmak’ın örgütsel eylemleri iddianamede

İddianamede, KCK/DG Sözcüsü Ayşe Irmak’ın Kandil’de ideolojik ve askeri eğitim aldıktan sonra kent faaliyetlerini yönetmek üzere Türkiye’ye gönderildiği, örgüt adına kentlerde teftiş faaliyetleri yürüttüğü ve Mehmet Saruhan’ın emrinde çalıştığı kaydedildi. o.

Saruhan’ın örgütsel eylemler için Irmak’tan onay aldıktan sonra harekete geçtiğinin aktarıldığı iddianamede şu ifadeler kullanıldı:

“KCK/DG Sözcüsü Ayşe Irmak, terör örgütü PKK/KCK’nın işleyiş, hareket ve faaliyetleri hakkında Binevş Kültür Sanat Derneği’ne bilgi vererek, derneğe gelen kişilere örgütün ilkelerini benimsetmeye çalıştığını söyledi. ideolojisine göre örgüt çıkarlarına aykırı hareket edenleri cezalandırma yetkisine sahip olduğu, diğer bazı sanıklara da örgüt ideolojisi doğrultusunda gençleri yetiştirmek üzere dernek tarafından yetki verildiği belirlendi. örgüt, ihtilafları bizzat incelemeye karar verdiğini ve şehirde gizli örgüt toplantıları düzenleyerek harekete davette bulunduğunu söyledi.

Mehmet Saruhan kırsal şubeyi düzenledi

İddianamede, sanık Mehmet Saruhan’ın örgütün sözde Çukurova bölge müdürü sıfatıyla Binevş Kültür Sanat Derneği’ndeki örgüt eylemlerini diğer sanıklarla birlikte düzenlediği ve sözde örgütün üst düzey yöneticileriyle temas halinde olduğu belirtildi. organizasyon.

İddianamede, Mehmet Saruhan’ın örgütün talimatları doğrultusunda kentte ateş yakmak ve yolu kapatmak için eylemler düzenlediği belirtilirken, şunlar kaydedildi:

Saruhan, KCK/TDO Çukurova bölge müdürü sıfatıyla, örgütlenme hareketlerinin finansmanını sağlamış, Binevş Kültür Sanat Derneği aracılığıyla kıra personel sevkini organize etmiş, gelenlere emir ve talimat verme yetkisine sahipti. Dernek, görevi gereği Seyhan Belediyesi’ne bağlı Gülbahçesi Mahallesi mahalle pazarında ek hizmet binasının 3’üncü katının Binevş Kültür Sanat Derneği’ne tahsis edilmesinde aktif rol alan ZD, dernek adına rapor hazırladı. Osmaniye’den taşraya ‘PKK üyeliği’ suçundan tutuklama kararı bulunan ve dernekte yürütülen faaliyetlerle ilgili olarak PKK yürütme kuruluna sunulması. Seyhan Belediyesi, sanık VD’nin dernek faaliyetleri için maaşından bir kısmını, Funda Buyruk’tan ise 500 bin lira istediğini söyledi. Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı’nın, dernek faaliyetlerinde kullanmak üzere, ikametgahında yasaklı örgütsel içerikli kitapların bulunduğu tespit edildi.”

İddianamede, diğer sanıkların Binevş Kültür Sanat Derneği’nde müzik faaliyetleri adı altında örgütsel faaliyetler düzenledikleri ve “örgüt bilincini” yaşatmak için çalıştıkları belirtilirken, şu tespitlerde bulunuldu:

“Elde edilen delillere göre sanıklar, PKK’nın sözde ‘kadrosu’ şehir yapılanması mensuplarıyla temas halinde olup, alınan tedbirler sonucu azalan sokak eylemlerini yeniden canlandırmak için genç kalabalığı bir araya getirmeye çalıştı. , derneğe gelen gençleri sokak eylemlerine, örgütsel eylemlere teşvik etti, derneği ‘merkez’ olarak kullandıklarını, belirledikleri tarihte dernekte rutin olarak örgütsel toplantılar yaptıklarını, yoğun HTŞ kayıtlarının tespit edildiğini söyledi. Örgüt üyeliğinden yasal olarak yargılanan kişilerle, dijital materyallerde PKK’lı teröristlere ait çok sayıda resim ve fotoğrafın yer aldığı, fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri dikkate alınarak sanıkların cezalandırılması istendi. kendilerine yöneltilen suçlamalarla farklı.”

Etkinlik

İl Emniyet Müdürlüğü Teröre Çalışıyor Adana merkezli 28 Haziran’da düzenlenen operasyonda terör örgütü PKK/KCK adına faaliyet gösterdikleri iddia edilen İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk, HDP Adana İl Başkanı Mehmet Karakış ve İl Yardımcısı Baş Helin Kaya ile KCK/TDO sözcüsü Ayşe Irmak, aralarında örgütün sözde Çukurova Bölge Müdürü Mehmet Saruhan’ın da bulunduğu 37 zanlıyı tutukladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu