Haber

“Sağlık Turizmi Vizyon Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından “Sağlık Turizmi Vizyon Toplantısı” düzenlendi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kentte bir otelde düzenlenen toplantıda turizmde çeşitliliği artıracak çalışmalar planladıklarını söyledi.

Son dönemde öne çıkan gastronomi ve sağlık turizminin bunların başında geldiğine işaret eden Ustaoğlu, şöyle konuştu:

“Bu alanda oluşturulan istatistikler, gastronomi ve sağlık turizminin katma değerinin diğer turizm türlerine göre çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Güçlü bir potansiyele sahip olduğumuz sağlık alanında bu potansiyeli fırsata dönüştürmek için çalışmak önemlidir. İnsan kaynağı ve tesis potansiyeli olarak güçlü bir altyapımız var.Bu süreçte bunu ilimiz ve ülkemiz yararına değerlendireceğiz.”

“Tahminimiz 700 bin civarında turistin şehrimize geldiği yönünde”

Trabzon’a gelen turist sayısının geçen yıla göre 3 kat arttığına dikkat çeken Ustaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2022 Aralık ayı itibari ile Trabzon’da sadece dış hatlardan gelen uçak sayısı 2 bin 640’ı geçti. Dış hat yolcu sayımız 370 binin üzerinde. İstanbul ve diğer illerden hem uçakla hem de karayoluyla gelen turistleri de hesaba katarsak” 700 bin civarında turistin şehrimize geldiğini tahmin ediyoruz, bu Trabzon için çok güçlü bir potansiyel” dedi.

Bir yıl önce 1040 olan dış hat uçuş sayısının bu yıl 2 bin 640’ı aştığını belirten Ustaoğlu, “129 bin olan 2021 yılına göre neredeyse 3 kat artışla bu yıl 360 bini aşan yolcu potansiyeli var. yolcular geldi. Bunlar şehrimiz için heyecan verici.” değerlendirmesini yaptı.

TTSO İcra Kurulu Başkanı Erkut Çelebi de dünyada sağlık turizminin hızla geliştiğini belirterek, amaçlarının sağlık turizminde Türkiye’nin ilk 5 ili arasında yer almak olduğunu vurguladı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Sağlık Komisyonu Başkanı Mehmet Üçüncüoğlu’nun da konuşma yaptığı programda, İl Sağlık Müdürlüğü’nden Ömer Murat Uygun, Trabzon’un sağlık turizmindeki durumuna ilişkin bir sunum yaptı.

TTSO Proje Uyum Ofisi Uzmanı Mümin Gençoğlu, Ticaret Bakanlığı’nın sağlık turizmine yönelik ekleri hakkında da bilgi verdi.

Toplantıya İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, TTSO meclis üyeleri, kamu ve özel sağlık kuruluşu temsilcileri, turizmciler ve diğer ilgililer katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu