Haber

Myanmar’da Mocha Kasırgası: Beş kişi öldü

Devlet medyasının bildirdiğine göre, Myanmar’da Pazar günü Mocha adı verilen çok şiddetli bir siklonik fırtınanın ülkeyi vurması sonrasında beş kişi öldü.

Eyalet Yürütme Kurulu (SAC) Lideri Min Aung Hlaing Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Felaket iyi hazırlandığı için güçlü fırtına minimum kayıpla başarılı bir şekilde atlatıldı.”

Shan eyaletinin Tachileik ilçesinde iki, Arakan eyaletinin Sittwe ve Taungup kasabalarında birer kişi ve Ayeyarwady bölgesindeki Yekyi kasabasında bir kişi öldü.

Basında çıkan haberlere göre, Mocha Kasırgası 864 konut, 11 ibadet yeri, 16 manastır, 64 okul, 14 hastane ve klinik, 7 telekom kulesi, 71 elektrik direği ve 38 bakanlık binasına zarar verdi.

Mocha Kasırgası’nın vurduğu bölgeler ve eyaletler arasında Arakan, Ayeyarwady, Bago, Yangon, Magway, Sagaing, Chin, Mandalay ve Nay Pyi Taw Council District yer alıyor.

Mocha Kasırgası, Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletindeki Sittwe yakınlarında saatte 130 mile (yaklaşık 209 km/sa) varan rüzgarlarla karaya çıkarak ülkedeki yaklaşık 500 ilçe ve köyde maddi hasara neden oldu.

Arakan ve Çin eyaletlerindeki kasabalarda can ve mal kayıplarında artış olup olmadığının belirlenmesi için incelemeler sürüyor.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar, Pazartesi günü Mocha Kasırgası’nın en ağır mülk kaybına neden olduğu Arakan eyaletindeki 17 ilçeyi doğal afet bölgesi ilan etti.

Myanmar’ın hava durumu ajansı tarafından Pazartesi öğleden sonra yayınlanan bir rapora göre, Mocha Kasırgası Çin üzerinde düşük hava basıncına dönüştü.

Yangon’dan bildiren Xinhua Haber Ajansı muhabirleri.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu