Ekonomi

Memur ‘büyükşehir’ zammı! Yaşam maliyetine karşı takviye

Geçmişte terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu’ya gitmek istemeyen kamu çalışanları, bu sefer maliyetlerin yüksek olması nedeniyle büyükşehirlerde çalışmak istemiyor. İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde kiraların ve yaşam maliyetlerinin yüksek olması son dönemde memurların bu şehirlerden diğer illere atama taleplerini artırmıştır.

AK Parti bu gelişmeleri dikkate alarak seçim sonrası hazırlıklara başladı. Seçim beyannamesinde ‘İstanbul başta olmak üzere bölgesel geçim endeksleri dikkate alınarak kamu çalışanlarının sosyo-ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek’ belirtildi.

EK ÖDEME YAPILACAK
Açıklamanın bu bölümünü detaylandıran AK Parti kaynakları, “Büyükşehirlerde başta kiralar olmak üzere maliyetler arttı. Bu maliyetlerin karşılanması için özel departman çalışanları bir şekilde destekleniyor. Ama kamu görevlilerinin böyle bir durumu yok. Örneğin 15 bin lira maaşla küçük bir şehirde yaşarken tayini İstanbul veya Ankara’dadır.

Gitmeme gibi bir durum yok. Bu olduğunda, yaşam koşulları ve maliyetler arasında büyük bir dengesizlik ortaya çıkar. Seçimden sonra bu dengesizliği giderecek düzenlemeler yapılacak. Geçmişte Doğu ve Güneydoğu’da görev yapanlara ek ödeme yapılıyordu.

Büyükşehirlerde yaşayan kamu çalışanları için de benzer bir uygulama getirilecek. İstanbul’da 10 bin liradan aşağı kiralık daire yok. Kiralama bedeli bile zorlayıcı bir durum. Muhtemelen büyük şehirlerde kira yardımı veya başka bir isim altında ek destekler verilecek. Polislik, öğretmenlik gibi mesleklere barınma sağlanması da konuşuluyor.

‘Bölgesel’ geçim endeksi hangi ilde hangi esasa göre dikkate alınacak.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu