Ekonomi

JPMorgan: Piyasa Değerlemeleri Yüksek Kaldı

JPMorgan’ın baş stratejistlerinin de vurguladığı gibi bu hafta, ABD’deki yüksek değerli teknoloji hisselerinin uzun vadeli sürdürülebilirliğini değerlendirmek açısından çok önemli.

Yatırımcılar kârlarda önemli bir artış bekliyor ve faiz oranlarının Federal Rezerv’in tahminlerinden daha erken düşmesini bekliyor.

Analistler, borsanın teknoloji sektörlerinde yoğunlaştığı ve kapsama alanının sınırlı olduğu sürece ABD’nin Euro Bölgesi’nden daha iyi bir performans sergilemesinin beklendiğini gözlemliyor. Özellikle Amerika piyasalarında yüksek kaliteli, büyüyen hisse senetlerini tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Analistler raporlarında, “Hisse senedi piyasasındaki mevcut oynaklık seviyeleri nispeten ılımlı ve yatırımcılar kazanç dalgalanmalarından, faiz oranlarındaki değişikliklerden ve uluslararası siyasi belirsizlikten kaynaklanan potansiyel kayıplara karşı makul bir maliyetle korunma fırsatına sahip” dedi.

Analistler, manşet enflasyon oranının 2024 başlarında piyasa tahminlerini aşabileceği ve enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek olması durumunda hem tahvil hem de hisse senedi piyasalarının bozulabileceği konusunda uyarıyor.

Bu durumda finansal piyasaların daha yüksek bir ekonomik gerileme olasılığını yansıtacak şekilde ayarlanabileceğini belirtiyorlar.

“Hisse senedi piyasasındaki mevcut oynaklık seviyeleri nispeten ılımlı ve yatırımcılar kâr dalgalanmalarından, faiz oranlarındaki değişikliklerden ve uluslararası siyasi belirsizlikten kaynaklanan potansiyel zararları makul bir maliyetle koruma fırsatına sahip.”

Analistler ayrıca Çin borsaları ile gelişmiş ülke borsaları arasında ciddi bir fark olduğunu da gözlemledi.

“Geçen hafta da belirttiğimiz gibi Çin ile gelişmiş ülke borsaları arasındaki fark ciddi oranda açıldı. Çin’de son dönemde yaşanan olaylar bu trendde bir değişime işaret ediyor olabilir.”

Son zamanlarda JPMorgan, piyasadaki faiz oranlarındaki erken ve önemli değişikliklere ilişkin iyimserliği dengelemek için ABD devlet tahvillerine yatırım yapma tercihini azalttı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu