Teknoloji

İşler tersine döndü: Fotoğrafçıyı yapay zeka kullanmakla suçladılar, gerçek fotoğrafı diskalifiye ettiler

Bu yılın başlarında, AI tarafından oluşturulan bir görüntünün Avustralya’da bir fotoğraf yarışmasını jüriyi aldatan özgünlüğü ile kazandığı bir olay, bu sefer tersine dönmüş gibi görünüyor. Başka bir Avustralyalı fotoğrafçı, çektiği fotoğrafın panel tarafından “biraz yapay zekaya benzediği” değerlendirildikten sonra yarışmadan diskalifiye edildi. Ancak fotoğraf aslında iPhone ile çekilmiş gerçek bir fotoğraftı ve yapay zeka müdahalesi söz konusu değildi.

Bahsi geçen fotoğraf Suzi Dougherty ve oğlu, Avustralya’nın Sidney kentindeki Powerhouse Müzesi’nde düzenlenen bir Gucci standında iki modelle poz verirken görülebilir. Heyet başta fotoğrafı beğendi, ancak daha fazla tartışmanın ardından “ Bunun yapay zeka tarafından oluşturulup oluşturulmadığından emin olamayız, ancak şüpheliyiz ve fotoğrafın yarışmaya kabul edilmesine izin veremeyiz. diye ilan etti. Ayrıca, Dougherty’nin fotoğrafını “sahtecilik” örneği olarak gösterdi: Görüntülerin siber uzaydan değil SİZİN gerçek yaşam deneyiminizden gelmesini istiyoruz.

Cevap kimseyi tatmin etmedi.

Dört gün sonra yarış organizatörleri, Dougherty’nin fotoğrafın gerçek olduğunu söylemek için kendileriyle iletişime geçtiğini paylaştı. Dünyamızda neyin gerçek neyin olmadığı hakkında harika bir oyun. Ne yazık ki, yapay zekanın bu kadar sıcak bir konu olduğu düşünülürse, zamanlama katılımcı için iyi olmadı.” söz konusu.

Bu açıklama, karalanan fotoğrafçıdan özür talep eden fotoğraf camiasındaki pek çok kişi için kabul edilebilir bir yanıt değildi. Yarışma organizatörü Ian Anderson, Daha sonra ” içten pişmanlıktan doğmuş ” dolu bir özür yayınladı. Pek çok kişiden daha nazik ve bağışlayıcı görünen Dougherty şunları söyledi: Bir hatanın parçası olmaktan mutluyum, hata yapmaya ve bunlarla nelerin başarılabileceğine inancım çok yüksek.‘ diye kendi kendine cevap verdi.

Yapay zeka tarafından yaratılan gerçek gibi görünen görseller ve gerçeküstü gibi görünebilen insan yapımı görseller, bu dönemi sanat yarışları için şiddetli ve kafa karıştırıcı hale getiriyor. Bu nedenle, birçok organizatör ve komitenin düşünceli bir noktada kalması bir dereceye kadar anlaşılabilir.

gelibolu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu