Haber

İran’da dördüz ve üzeri ailelere ücretsiz ev verilecek

İran Kadın ve Aileden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ansiye Hazali, gelecek yıldan itibaren dördüz ve üzeri doğum yapan ailelere ücretsiz konut verileceğini duyurdu.

İran, nüfus artışını teşvik etmek için gelecek yıldan itibaren yeni bir programa başlayacağını duyurdu. İran’ın Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Ensiye Hazali, beşiz bebekleri olan Gazelfeslu ailesiyle görüşmeye geldi. Aileyi tebrik eden Hazali, “Şu anda nüfus gençleştirme yasasıyla devlet çocuklu ailelere ev almalarında yardımcı oluyor. Yeni yılla birlikte bu yasayı yaygınlaştırıp, dördüz ve üzeri gebeliklere ev vermek istiyoruz. .”

İran’dan nüfus artışını teşvik etmek

İran’ın yaşlanan nüfusu ile ilgili çalışmalar kapsamında nüfus artışını teşvik edici politikalar uygulanmaktadır. Son olarak ülkede doğum izni 6 aydan 9 aya çıkarılırken, babalara 2 hafta izin verildi. Önceki yıllarda çocuk başına altın yardımı yapan İran, “aileye iki çocuk” politikasını uygulamıştı.

Devletin nüfusu canlandırmak amacıyla farklı teşvik politikaları uygulamasına rağmen ülkeye uygulanan ambargolar, işsizlik ve artan enflasyon İranlıların çocuk sahibi olma fikrini ertelemesine neden oluyor. Aile başına ortalama çocuk sayısının 1,8 olduğu İran’da uzmanlar, ülkedeki nüfus artışının 20 yıl sonra duracağından endişe ediyor.

Öte yandan İran’da evlilik oranları son 10 yılda yüzde 40’a kadar düştü. İran Sağlık Bakanlığı Aile ve Okullardan Sorumlu Genel Müdürü Hamid Berekati, 2010 yılında ülke genelinde 890 bin civarında evlilik olduğunu, son yıllarda bu sayının 550 bine düştüğünü bildirdi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu