Haber

İran Dışişleri Bakanı Rusya’nın adalarla ilgili açıklamalarını yetersiz buldu

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile egemenlik konusunda anlaşmazlığa düştükleri Basra Körfezi’ndeki adalar hakkında Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile ortak açıklama yapan Rusya’nın yaptığı açıklamaları yerinde bulduğunu söyledi. Tahran “yetersiz”.

İran devlet televizyonunun haberine göre Abdullahiyan, başkent Tahran’ı ziyaret eden Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Abdullahiyan, Rusya’nın KİK ile görüşmesinin ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde Basra Körfezi’ndeki Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarının İran’ın tepkisini çeken açıklamalarına değinerek, “İran’ın toprak bütünlüğü dahil edildi. Bağımsızlık ve toprak bütünlüğü açısından hiçbir partiye müsamaha göstermez.” söz konusu.

Söz konusu adaların “İran topraklarının bir parçası” olduğunu ifade eden Abdullahiyan, “Rusya Büyükelçisini bakanlığımıza çağırdıktan sonra diplomatik kanallardan Rus yetkililerden açıklamalar aldık ancak bu açıklamaları yeterli bulmadık ve Rusya veya herhangi bir Karşı taraf, İran’ın toprak bütünlüğüne ilişkin hiçbir açıklama ve müdahaleye yanıt vermedi. Size karşı bu prosedürü asla tekrar etmeyeceğiz.” dedi.

Abdullahiyan, Ukrayna’daki durumla ilgili olarak, “Uluslararası hukuk temelinde her ülkenin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ukrayna dahil tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne vurgu yapıyor, savaşı durdurmakta ısrar ediyor ve siyasi çözüme odaklanıyoruz.” ve çatışmanın taraflarından siyasi müzakere yoluna dönmelerini istiyoruz.” terimleri kullandı.

10 Temmuz’da Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen “Rusya-Körfez İşbirliği Konseyi 6. Stratejik Diyalog Toplantısı”nın ardından yayınlanan ortak açıklamada, “BAE’nin İran ile Büyük Tunb, Küçük Tunb ve Ebu Musa adalarına ilişkin çatışması” ifadelerine yer verildi. uluslararası hukuk kurallarına tabidir İkili müzakereler çerçevesinde ve ikili müzakereler yoluyla barışçıl bir çözüme ulaşma girişimi de dahil olmak üzere tüm barışçıl çabalara destek.

İran’da büyük tepki toplayan açıklama üzerine Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Alexey Yurievich Dedov Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Rusya Büyükelçisine “söz konusu adaların sonsuza kadar İran’a ait olduğunu ve Rusya’nın bu konudaki yaklaşımını düzeltmesinin beklendiğini???????” ifade edilmişti.

İran ile BAE arasında adalar anlaşmazlığı

Hürmüz Boğazı’na yakınlığı ve bölgedeki petrol potansiyeli nedeniyle stratejik bir konumda bulunan Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarında İran ve BAE’nin hakim olduğunu iddia ediyor.

Adalar 1971 yılına kadar İngiliz işgali altındaydı. İran, İngiltere’nin Kasım 1971’de geri çekilmesinden hemen sonra adaların kontrolünü ele geçirdi ve adaların kontrolünü BAE’ye devretti. BAE, askeri güçlerini adalara konuşlandıran İran’ı “işgalci” olarak tanımlıyor.

Adaları kendi topraklarının bir parçası olarak gören ve üzerindeki haklarının tarihsel olarak çok eskilere dayandığını öne süren İran, 1903’te İngilizler tarafından geçici olarak ele geçirildiğini ve 1971’de iade edildiğini, böylece “henüz kurulmamış olan BAE’nin o zaman kurulan, hakimiyet için bir argüman ileri süremez”. .

BAE ise adalardaki hak iddiası doğrultusunda Arap ülkeleri ve uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunuyor.

Aralık 2022’de Suudi Arabistan’da düzenlenen Çin-KİK Zirvesi’nin ardından İran, BAE’nin üç ada hakkındaki tezlerini savunan değerlendirmelere benzer bir tepki vermiş ve Çin’in Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu