Sağlık

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathanesinde Kriz 

Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ‘ameliyathane krizi’ çıktı.

Hastane görevli personeller, Başhekimlik makamının hastane aldığı kararlara isyan ederek, “Yönetici demek her istediğimi yaparım, çalışanları nerede istersem orada görevlendiririm” demek midir” diye sordu!

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathanesinde Kriz Nasıl Gelişti ? 

İddiaya göre ameliyathane ve servislerde çalışan sağlık personelinin sabrını taşıran son olay şöyle gerçekleşiyor. Hastanede eğitimde olan bir ameliyathane hemşiresi acil ameliyat nedeniyle ameliyathaneye çağırılıyor. Ameliyathane görevli Prof.Dr. F. hemşireye ‘Sen vakayı nasıl almazsın, neden gelmedin” diyerek üzerine yürüyor. Aynı gün Başhekimlik tarafından hemşire çalıştığı birimden alınıyor, ameliyathane sorumlu hemşire de görevden alınıyor. Genel Sağlık İş, SES İzmir 1 No’lu Şube ve HEP-SEN sendikası yönetici ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında hastane başhekimliği ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü yetkililerine tepki gösterildi. 

İKÇÜ İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (Yeşilyurt Devlet Hastanesinde) Sorunlar Bitmiyor ! 

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (Yeşilyurt Devlet) yaşanan sorunları HEP-SEN İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yağmur Kılıç anlattı, “Yarın hangi serviste hangi birimde hangi hastanede başlayacağımız belirsiz olduğu bu kurumda mental ve fiziksel sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. 7 koca aydır 120 saatleri bulan fazla mesailer ortadayken, dayanın bunlar geçici denilen belli başlı sorunlar ile tek başımıza bırakıldık” 

Nedir bu sorunlar;

  • Devletin memuru aylardır yıllık izin hakkından mahrum bırakılmaktadır,
  • Her ay başta şehir hastanesi olmak üzere görevlendirmelerin sonu gelmemiştir,
  • Görevlendirme bitişinde kurumda ayrıldığı klinikte çalışma şansı bulunmamaktadır,
  • Kaliteden söz edilen kurumda 27 hastaya 1 sağlık emekçisi hizmet vermek zorunda bırakılmaktadır
  • İl içi koordinasyonsuzluğun faturası servislerde entübe hasta bakmak zorunda bırakılan sağlık emekçisine kesilmektedir,
  • Acillerde, ameliyathanelerde dur durak bilmeden binlerce hastaya hizmet veren bizlere ödül olarak evlerimize icra gönderilmiştir,
  • Bu karmaşaların içerisinde fedakarlık gösteren sağlık emekçilerinin üzerine yürünerek baskıyla görevlerinden alınmıştır.

Bizler aldığı ücretle vicdanı arasına sıkıştırılan, ne yazık ki ne bugüne ne de yarına umutla bakabilen, ailelerinden, sevdiklerinden uzakta hizmet üretmek zorunda bırakılan sağlık profesyonelleriyiz. Arkamda duran şu koca bina dört duvardan ibaret değildir. Bu kurum hekimiyle, hemşiresiyle, ebesiyle, teknikeriyle, temizlikçisiyle ve hastasıyla Türk Milletinin kendi yuvasıdır.  Herhangi bir sermayedara bağlı olmayan bu devlet kurumu bir şahış şirketi değildir.  Öyleyse soruyoruz Birim sorumluları her yeni yönetimle birlikte sebepsiz yere neden değiştiriliyor. Neden insanların hizmet ürettiği görev yerleri  bir anda değiştirilebiliyor? HEPSEN olarak, yapılan bu haksızlıkların son bulması için çağrımızı yineliyoruz.

haberseydisehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu