Yaşam

Endonezya’da Tamamen Geri Dönüştürülmüş Çocuk Bezlerinden Yapılan Ev

Endonezya’daki tek katlı konut, kısmen parçalanmış, geri dönüştürülmüş çocuk bezleriyle inşa edildi. Araştırmacılar, kullanılmış çocuk bezlerini bu eyalette yeniden kullanmanın, ülkenin daha uygun fiyatlı konut ve daha iyi atık yönetimi talebini karşılamaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bezlerin yaptığı konutla tanışın.

Araştırmacılar, betonu ve harcı parçalanan, içine tek kullanımlık bebek bezleri karıştırılan bir konut tasarlayıp inşa etti. Ekip, yaklaşık 36 metrekarelik tek katlı bir konutun zemin, kolon ve duvarlarında yaklaşık 2 metreküp kullanılmış bez kullandı. Scientific Reports’ta 18 Mayıs’ta yayınlanan rapor.

Ekip, kompozit bir yapı malzemesi olarak geri dönüştürülmüş çocuk bezlerinin kullanılmasının yalnızca çöplük atığını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda bu tür konutları daha uygun fiyatlı hale getirebileceğini söylüyor.

Bunun, düşük maliyetli konut talebinin arzın çok üzerinde olduğu Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerde özel bir ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Endonezya’nın kentsel nüfusu son otuz yılda yılda yaklaşık yüzde 4 arttı ve daha fazla insan şehir merkezlerine taşınıyor.

Japonya’daki Kitakyushu Üniversitesi’nden çevre mühendisi Siswanti Zuraida, Endonezyalıların üçte ikisinden fazlasının 2025 yılına kadar kentsel alanlarda yaşamasının beklendiğini söylüyor. Aslen Endonezyalı olan Zuraida, bu nüfus patlamasının hem konut talebi hem de atık yönetimi üzerinde ağır bir baskı oluşturduğunu söylüyor. Kullanılmış tek kullanımlık çocuk bezleri genellikle çöplüklere atılır veya yakılır, bu da artan atık kıtlığına katkıda bulunur.

Bu arada, bir konutu inşa etmek için kullanılan malzemeler, özellikle de yapısal bütünlüğünü desteklemek için gerekenler, genellikle konutları uygun fiyatlı hale getirmenin önündeki en büyük engeldir.

Bu nedenle araştırmacılar daha önce maliyet tasarrufu da sağlayabilen çok çeşitli klasik olmayan malzemelerin kullanılma olasılığını incelediler. Bu malzemelerin ortasında, pirinç tanelerinin kabukları veya toz haline getirilmiş kömürün yanmasından kaynaklanan ince kalıntı olan uçucu kül gibi, aksi takdirde atık olarak birikecek birçok malzeme vardı. Tek kullanımlık çocuk bezleri, odun hamuru, pamuk, suni ipek ve plastik gibi potansiyel olarak faydalı birçok yapı malzemesi içerir.

Zuraida ve meslektaşları, harç ve betonda kullanılan kum, çakıl ve diğer klasik yapı malzemelerinin yapıların mukavemetini düşürmeden yıkanmış, kurutulmuş, sterilize edilmiş ve parçalanmış bezlerle ne kadarının değiştirilebileceğini değerlendirdiler.

Araştırmacılar, farklı oranlarda çocuk bezi malzemesini çimento, kum, çakıl ve suyla karıştırarak altı farklı beton ve harç örneği oluşturdu. Numuneleri bir makinede ezmek, araştırmacıların her birinin ne kadar ağırlık taşıyabileceğini test etmelerini sağladı.

Ekip daha sonra, kullanabileceğini hesapladıkları maksimum bebek bezi atığı miktarına oranla küçük, tek katlı, iki yatak odalı, tek banyolu bir konut tasarlayıp inşa etmeye devam etti.

Ekip, geri dönüştürülmüş bebek bezlerinin, önemli bir güç kaybı olmaksızın, kolonlar ve kirişler gibi yük taşıyan yapı bileşenlerinde kullanılan geleneksel malzemelerin yüzde 27’sine kadar yerini alabileceğini buldu. Kat sayısı fazla olan binalarda bu oran biraz daha azdır.

Ekip, üç katlı bir evin taşıyıcı yapılarında yüzde 10’a kadar tek kullanımlık çocuk bezi kullanılabileceğini hesapladı.

Duvar bölmeleri veya bahçe kaldırım blokları gibi yapısal olmayan bileşenlerde, parçalanmış çocuk bezleri kumun yüzde 40’ına kadar yerini alabilir.

Daha uygun fiyatlı barınma ihtiyacına rağmen Zuraida, çocuk bezi veya diğer düşük etkili klasik olmayan malzemeleri benimsemenin değerli sakıncaları olduğunu söylüyor.

Çocuk bezlerinin plastik bileşenlerinin, şu anda yalnızca gelişmiş ülkelerde bulunan karmaşık bir geri dönüşüm işlemi olan organik liflerden ayrılması gerekiyor. Endonezya’nın inşaat yönetmelikleri inşaat malzemelerini beton, tuğla, ahşap ve seramikle sınırlandırıyor – bu malzemeler aynı zamanda karbon emisyonları açısından da maliyetli.

Almanya’daki Technische Universität Dresden’den kimyager Christof Schröfl, “Atığın başka amaçlar için nasıl kullanılabileceğini düşünmek harika bir fikir” diyor.

Ancak, atık bebek bezlerini ayırma ve sterilize etme konusunda mevcut zorluklar olduğundan, kullanılmış bebek bezlerinin binalarda yeniden kullanılmasının nihai çevre dostu olmasının sınırları olabileceğini söylüyor. “Belki de tek kullanımlık çocuk bezlerini daha az atılan bir şeyle değiştirmenin yollarını düşünmeye başlamak yararlı olabilir”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu