Haber

Canlı yayında duyurdular! Bir ülke daha İsrail’le diplomatik ilişkilerini kesti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Maria Nela Prada ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını duyurdu.

İLİŞKİLER RESMİ OLARAK BOZULDU

Mamani, Ortadoğu’da yaşanan tehlikeli gelişmeler nedeniyle bu basın toplantısını düzenlediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bolivya, İsrail Devleti ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı almıştır. Ülkemiz daha önce Filistin meselesine ilişkin iki resmi açıklama yapmıştı.”dedi.

‘İNSANLIK DIŞI…’

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları sözleşmesini hatırlatan Mamani, şunları söyledi: “Bolivya, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan her türlü zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi reddediyor.”değerlendirmesini yaptı.

Bakan Yardımcısı Mamani, ateşkesin “derhal” sağlanması gerektiğini vurguladı. “İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırgan ve orantısız askeri saldırısı uluslararası barışı tehdit etmektedir ve aynı şekilde kınanmalıdır. Gıda, ilaç ve insani yardım malzemelerinin girişi engellenmemelidir. İsrail’in Filistin yerleşimlerine uyguladığı abluka kaldırılmalıdır.”dedi.

haberyazihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu