Haber

Bakan Çavuşoğlu: Libya askıya alınan hidrokarbon anlaşmasının arkasında olduğunu bildirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Suriye-Rusya ortasında yapılması beklenen üçlü görüşmeye ilişkin, “Şubat başında bir görüşme olabilir”dedim.

ANLAŞMANIN ARKASINDA LİBYA’DA YASAL DEVLET

Libya’nın Trablus kentindeki Yargıtay, Libya hükümeti ile Ankara arasında 2022 yılı sonunda imzalanan petrol ve gaz aramalarına ilişkin enerji anlaşmasını askıya aldı. Kararın gerekçesine ilişkin detaylar paylaşılmazken, Libya Hükümeti’nin itiraz hakkının olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin Türkiye’ye hidrokarbon anlaşmasının arkasında olduğunu bildirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Derhal Dibeybe Bey ile iletişime geçtik. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu bir karardır, nihai karar değil. Hükümet anlaşmanın arkasında ve gerekli çalışmaları yapıyor. Yakından takip edeceklerini söylediler.”

Türkiye, Libya’da sadece darbeci Hafter yönetimini değil, BM’nin meşru gördüğü Trablus merkezli Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ni de tanıyor.

TÜRKİYE İLE LİBYA ARASINDAKİ HİDROKARBON ANLAŞMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Türkiye ve Libya, 2019 yılında deniz yetkilendirme anlaşması imzalamış ve iki ülkenin ortasında deniz ucunu belirlemişti. 2022 sonunda imzalanacak olan hidrokarbon anlaşması ile Türkiye, Libya’nın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yani Libya kıta sahanlığında arama faaliyetleri yürütebilecektir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu