Ekonomi

Aon ve ABD’li acente 350 milyon dolarlık Ukrayna savaş sigortası başlattı

Sigorta brokeri Aon ve ABD Uluslararası Kalkınma Finans Kurumu (DFC), Ukrayna’nın sağlık ve tarım sektörlerini desteklemek ve savaş reasüransı sağlamak üzere 350 milyon dolarlık bir savaş sigortası programı başlattı. Bugün yapılan duyuruda programın sermaye yatırımlarını destekleme ve Ukrayna’da ekonomik toparlanmayı kolaylaştırma amacı özetlendi.

Girişim, savaş sigortası için 300 milyon dolar ve sigorta şirketleri için sigorta anlamına gelen savaş reasüransı için ek 50 milyon dolar içermektedir. Bu program Ukrayna Ekonomi ve Ticareti Geliştirme Bakanlığı ile işbirliği içinde geliştirilmiştir. Savaş sigortası, işletmeleri savaşla ilgili olayların neden olduğu mülk hasarlarına karşı korumak üzere tasarlanmıştır.

Bu hamle, Rusya’nın 24 Şubat 2022’deki işgalinin ardından Batılı sigorta şirketlerinin Ukrayna pazarından büyük ölçüde çekilmesiyle birlikte geldi. Bu geri çekilme Ukrayna’da faaliyet gösteren işletmeler için önemli zorluklar doğurdu. DFC CEO’su Scott Nathan, yeni reasürans teklifinin yerel sigortacılarla daha fazla anlaşma yapılmasını teşvik edeceğine dair iyimserliğini dile getirerek, Ukrayna ekonomisinin direnç göstermesine rağmen koşulların çok zor olmaya devam ettiğini belirtti.

Benzer bir şekilde, diğer brokerler de Ukrayna’daki sigorta boşluğuna çözüm aramaktadır. Geçtiğimiz ay Willis Towers Watson, Lloyd’s of London sendikası Markel tarafından desteklenen Ukraynalı sigortacı VUSO ile Ukrayna içinde mal taşımacılığı için kargo sigortası ve karada savaş teminatı sağlamak üzere bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu çabalar, halen devam eden çatışmaların etkileriyle boğuşan bir ülkedeki sigorta ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik daha geniş bir girişimin parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-sahinbey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu