Ekonomi

Altın, Mart ayında rekor tazelemeye devam ediyor

Investing.com – Altın, birkaç faktörün bir araya gelmesinin ardından Mart ayında değer artışını sürdürerek bugün yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için INVTROZEL1A kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Merkez bankalarının altın stoklarını artırma eğilimleri, faiz indirimi beklentisi, jeopolitik risklerin devam etmesi, yatırımcıların endişe düzeyini artırırken altın zaman zaman güvenli liman varlığı olarak öne çıkıyor. Bugün tatil nedeniyle küresel işlem hacminin zayıf seyretmesiyle birlikte ons altın 2.235,9 dolara kadar yükselerek rekor tazeledi.

Güne 2.200 doların altında başlayan ons altın, bugün 2024 yılındaki en yüksek günlük artışlarından birini gerçekleştirerek Mart ayında 3. kez rekor tazelemiş oldu. Yıla düşüş eğilimli başlayan altın, ayın sonlarına yaklaşıldığında %10’a yakın değer artışıyla devam ediyor.

Bu yıl majör merkez bankalarının faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılırken Fed’in Haziran ayında ilk faiz indirimini gerçekleştirmesi beklenti dahilinde. Bunun yanında İsviçre Merkez Bankası, bu ay sürpriz bir faiz indirimine giderek diğer büyük merkez bankaları için yolu açan ilk banka oldu ve faiz indirim spekülasyonlarının artmasını sağladı. Ayrıca bu ay Japonya Merkez Bankasının negatif faiz politikasına son vermesi önemli gelişmeler arasında yerini aldı. BOJ yetkilileri, her ne kadar genişleyici para politikasını terk etmemiş olsa da alınan karar, önemli bir hamle olarak yorumlandı.

Jeopolitik detaylara bakıldığında Orta Doğu’daki gerginlik sürerken Rusya’ya yönelik terör saldırısı, gerilimin Doğu Avrupa tarafında yeniden nüksetmesine neden oldu. Ayrıca Rusya’daki terör saldırısının ardından Avrupa ülkeleri de teyakkuza geçti. Jeopolitik ortamın gerilmesiyle birlikte yatırımcıların altın talebinin de hızlandığı görüldü.

Gram altın da günün ilk saatlerinde ons altındaki yükseliş ve dolar/TL’nin faiz artırımı öncesi seviyelerine geri dönmesiyle rekor fiyatını 2.332 TL’de belirledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu