Ekonomi

ABD ithalat yasağını Uygur işçilerle bağlantılı firmaları da kapsayacak şekilde genişletiyor

Amerika Birleşik Devletleri, Sincan bölgesinde zorla çalıştırma ile ilişkili olduğu iddia edilen kuruluşlar listesine üç Çinli şirketi ekleyerek ithalat kısıtlamalarını genişletti. İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), Dongguan Oasis Shoes Co, elektrolitik alüminyum üreticisi Xinjiang Shenhuo Coal and Electricity Co ve Rizhao Meijia Group olarak da bilinen gıda işleme şirketi Shandong Meijia Group Co’nun listeye dahil edildiğini duyurdu.

DHS, deniz ürünleri, alüminyum ve ayakkabı sektörlerine odaklanmanın, zorla çalıştırma ile üretilen malların ABD pazarına girmesini önlemeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası olduğunu vurguladı. Bu sektörler, ABD hükümetinin Uygur ve diğer Müslüman azınlık gruplarına karşı ciddi insan hakları ihlalleri tespit ettiği Sincan ekonomisi için önemlidir.

Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası Tüzel Kişi Listesi’ne, ABD’nin Sincan’da devam eden bir soykırım olarak adlandırdığı durumla ilgili süregelen endişeleri yansıtan çok sayıda şirket eklendi. ABD’li yetkililer Uygurlar ve bölgedeki diğer azınlıklar için çalışma kampları kurulduğunu iddia ederken Pekin bu iddiayı sürekli olarak reddediyor ve ABD’nin eylemlerini yıkıcı ve Çin’in gelişimini engellemeye yönelik bir girişim olarak nitelendiriyor.

Washington’daki Çin Büyükelçiliği, varlık listesindeki son güncellemeye ilişkin bir yanıt vermedi. DHS’nin bu adımı, ABD’nin ticaret politikaları aracılığıyla insan hakları sorunlarını ele alma konusundaki kararlılığının devam ettiğine işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

vakfikebir-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu