Teknoloji

AB, Google’a şirketin bir bölümünü satmasını teklif etti: Yasaları çiğnemekle suçlanıyor!

Avrupa Birliği düzenleyicileri Çarşamba günü Google’ın ana gelir kaynağı olan yüksek kârlı dijital reklamcılık işiyle antitröst yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

AB, GOOGLE’IN ŞİRKETİN BÖLÜMÜNÜ SATMASINI TAVSİYE ETTİ

Avrupa Komitesi, ABD’li çokuluslu şirketin rekabet endişelerini gidermek için işinin bir kısmını satmasını tavsiye etti.

AB’nin Rekabet Politikasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager “Google, çevrimiçi reklam teknolojisi endüstrisinde çok güçlü bir pazar konumuna sahiptir. Kullanıcıların verilerini toplar, reklam alanı satar ve çevrimiçi reklam komisyoncusu olarak hareket eder,Açıklamalarına devam eden genel başkan yardımcısı;

“İlk endişemiz, Google’ın pazardaki konumu. aracılık hizmetlerini lehine kullanmış olabileceğini söyledi.

Bu, yalnızca Google’ın rakiplerine değil, aynı zamanda yayıncıların çıkarlarına ve reklamverenlerin maliyetlerinin artmasına da zarar vermiş olabilir.

Doğrulanırsa, Google’ın uygulamaları rekabet kurallarımız uyarınca yasa dışı olacaktır.”onun sözleriyle.

KENDİ REKLAM DEĞİŞİMİ FAVORİLERİNDEN ÜCRETLİDİR

Google, hem bir dijital reklam satıcısı hem de reklam vermek isteyen reklamverenler ile üçüncü taraf web siteleri ve yayıncılar arasında bir aracıdır.

AB düzenleyicileri, Google’ı reklam borsası AdX’i tercih etmekle suçluyor ve ” hakim pazar konumunun kötüye kullanılması”yasaklayan AB kurallarını ihlal ettiğini belirtiyor.

Komisyon, şirketin dijital reklamcılığın hem arz hem de talep tarafına katılımını değerlendiriyor. “doğal çıkar çatışmaları”yarattığını sözlerine ekledi.

İNCELEME BİNASI

vestiyer, “Bir elden çıkarma talebinde bulunduğumuz ve henüz böyle bir talepte bulunmadığımız son derece nadirdir”Ancak endişelerinin gerçek olduğu ortaya çıkarsa AB’nin bunu yapabileceğini vurguladı.

AB düzenleyicileri, iki yıl önce Google’daki olası antitröst sorunlarını araştırmaya başladı.

Google ayrıca ABD’de davalarla ve Birleşik Krallık’taki reklamcılık işine yönelik bir soruşturmayla da karşı karşıya.

Meraklı kelimeler:

antitröst, Tek ana şirketin ana hissedar olduğu aynı tip işleri yapan kardeş şirketlerin veya birbiriyle sermayesi ve ortaklığı olmayan ancak aynı tip işleri üreten birkaç şirketin, aradaki ticari rekabeti önleyerek karlarını artırmak amacıyla resmi olarak katılmak veya gayri resmi olarak birlikte hareket etmek. Herhangi bir siyasi veya ekonomik girişim.

KAYNAK: HABER7

haberbayramoren.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu